Hrajme sa na pravicu a ľavicu

Autor: Roman Kalina | 19.2.2013 o 11:15 | (upravené 19.2.2013 o 11:21) Karma článku: 12,33 | Prečítané:  887x

Možno budem znieť ako nevzdelanec, ale stále nerozumiem podľa čoho sa na Slovensku delí pravica a ľavica. Skôr mám pocit akoby nikdy na Slovensku neexistovalo ani jedno ani druhé.

 Shooty

Keď si zoberieme americkú politiku tam to máme dosť jednoznačné. Máme republikánov a demokratov, samozrejme aj iné frakcie, ktoré však nehrajú v americkej politike žiadnu významnú rolu. Demokrati sú hodnotovo liberáli (za potraty, za manželstvá medzi rovnakým pohlavím...) a ekonomicky môžeme povedať, že sú klasický konzervatívci (štátne zásahy, pro-sociálne riešenia) . Republikáni sú zas ekonomickí liberáli (Classical Liberalism - voľný trh, minimálny štát...), ale hodnotovo sú konzervatívci (náboženstvo, proti potratom...). Máme to jasne rozčlenené a Demokrati - Liberáli (ľavica), Republikáni - Konzervatívci (pravica). V tomto prípade to má celé zmysel hovoriť my sme pravica, my ľavica a podobne...ale u nás?!

Vezmime si takú SaS, ekonomicky sú na tom jednoznačne pravicovo, ale hodnotovo sú asi najviac vľavo zo všetkých slovenských strán, hlavne kvôli dekriminalizáci marihuany a registrovaným partnerstvám.

Potom máme veľmi „pro-sociálny" Smer, ktorí je údajne jediným zástupcom ľavice v parlamente. Podľa posledných zmien v zákonníku práce, navýšení odvodov atď. je ekonomicky Smer skôr stredo-pravá strana, pretože tieto reformy sú skôr anti-sociálne ako pro-sociálne. Hodnotovo je Smer na tom podobne, mohli by sme povedať, že dokonca ešte viac v pravo, pretože zistili, že hrať na nacionalistickú nôtu im pomohlo nahrabať veľa voličov.

Keď si porovnáme Smer s SDKÚ, hlavne v oblasti ekonomiky, SDKÚ a ich reformy pôsobia jednoznačne pro-sociálne a teda ľavicovejšie ako Smer, ktorý je údajne jedným parlamentným zástupcom ľavice. Hodnotovo je SDKÚ veľmi nejasná strana, pretože závan ľavicových hodnôt, ktorý prišiel s Ivetou Radičovou sčasti ostal, a K reprezentujúce Kresťanstvo v názve strany už nie je také dominantné a možno by som hodnotovo zaradil SDKÚ hodnotovo ako stredo-ľavú stranu.

KDH je hodnotovo veľmi asi najviac vpravo z parlamentných strán, no ekonomicky je niekde v strede, pretože vo svojom programe sa zameriavajú na „sociálno - trhové hospodárstvo", ale v skutočnosti KDH nikdy v ekonomickej sfére nevynikala.

Takže nemáme ani pravicu ani ľavicu, ale môžeme skonštatovať, že politici a novinári sa veľmi radi oháňajú týmito termínmi. Na Slovensku nič neznamenajú sú to len prázdne slová, ktoré pletú ľuďom hlavy. Treba ich prestať používať a začať nazývať strany ich pravými menami....ktoré žiaľ neprejdú cenzúrou.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Už ste čítali?