Heslo našich policajtov: Buzerovať a obťažovať

Autor: Roman Kalina | 30.1.2013 o 12:56 | (upravené 30.1.2013 o 13:03) Karma článku: 15,61 | Prečítané:  3233x

Spomínate si na pozitívnu skúsenosť s príslušníkom policajného zboru SR? Asi budete musieť loviť dlho v pamäti, a ak nejakú nájdete bude osamotená ako svojho času Iveta Radičová v SDKÚ. Buďme k sebe úprimní a povedzme si, že policajti nie sú najpríjemnejšími spoločníkmi. Lenže celý problém nie len v jednotlivcoch ale v nastavení celého systému (budem sa teraz venovať len dopravným situáciám, lebo v tejto oblasti má väčšina s policajtmi najhoršie skúsenosti).

Začnime s výškou pokút. Výška pokút neprimerane vysoká. Pri priemernej hrubej mesačnej mzde (nepoužívam čistú lebo po Ficových navýšeniach by mi zabralo dosť času vypočítať čistú mzdu a asi by vo mne výsledná suma vzbudila nevôľu)cca. 780€, výška pokuty za prekročenie rýchlosti o 20 km/h je 90€, čo tvorí takmer 12% z HRUBEJ mzdy. Keby ste prekročili rýchlosť o 26 km/h už zaplatíte 140€, čo je takmer 20% z HRUBEJ mzdy. 26 km/h sa síce zdá veľa, ale keď si predstavíte situáciu, že idete po bratislavskom obchvate, kde je najvyššia dovolená rýchlosť 90 km/h a vy idete rýchlosťou 116 km/h, dostanete pokutu 140€. V tomto prípade je výška pokuty neprimeraná, pretože na takejto ceste by bezproblémov mohla byť dovolená aj vyššia rýchlosť, čo ma privádza k ďalšiemu bodu a to je zlé nastavenie rýchlosti na niektorých úsekoch.

Na niektorých úsekoch je veľmi zle nastavená rýchlosť a existuje veľa prechodov a prudkých spomalení, ktoré policajti využívajú na to, aby si trochu privyrobili. Napríklad už spomínaný bratislavský obchvat, myslím si, že by na ňom vkľude mohla byť najvyššia povolená rýchlosť 120 km/h a nikomu by sa týmto neublížilo. Obchvat nám ďalej pokračuje do diaľnice D1 kde máme najvyššiu povolenú rýchlosť 110 km/h, čo je tiež raj pre policajtov, najmä, keď sa mnohí ľudia ponáhľajú, vtedy vedia merať s obzvlášť veľkou presnosťou.

Keď však pôjdeme po hierarchii nižšie, zistíme, že v policajnom zbore sa nachádza mnoho jednotlivcov, ktorí veľmi radi ukazujú svoju dôležitosť. Páni policajti v prvom rade zabúdajú pre koho tu sú a hlavne odkiaľ sú platení. Pomáhať a chrániť je otrepaná americká fráza, ktorá sa dostala na vozidlá nášho policajného zboru, lenže mnohí si neuvedomujú , že to je poslanie policajtov. Sú tu v prvom rade pre občanov a tým by mali pomáhať a tých by mali chrániť.

Keď si to všetko zhrnieme, tak vlastne si platíme za to, že sme utláčaní a buzerovaní všade kam sa pohneme, platíme si za neistotu, kedy nás páni policajti stopnú a čo si zas na nás vymyslia. Platili by ste dobrovoľne za niečo čo vás v kuse otravuje, nedá vám dýchať a ešte to aj od vás ťahá peniaze za nič? Takýto produkt by si nekúpil žiadny triezvo uvažujúci človek a preto si myslím, že polícia by mala byť kompletne zreformovaná, aby slúžila ľuďom a nie politikom, ktorí ju využívajú na vykrývanie dier v rozpočte a umocňujú pozíciu štátu, ako utláčateľa. Treba niekde začať a myslím si, že zredukovať pokuty a spraviť cesty „user fiendly" by bol dobrý začiatok. O tom, že na prijímačkách do Policajného zboru by malo byť prísnejšie výberové konanie to je myslím si samozrejmosť.

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Už ste čítali?